Palmanova, Spain, ITF World Tennis Tour, W15 Palmanova, clay, outdoor: 1R, Anna Siskova (CZE) - Vicky Van De Peer (BEL) 26 64 63, 2R: Celia Cervino Ruiz (ESP) 57 63 61, QF: Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 16 64 63, SF: Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 62 46 62, F:  Alba REY GARCIA (ESP) 6-3 6-1 TITLE!!!!

Palmanova, Spain, ITF World Tennis Tour, W15 Palmanova, clay, outdoor: 1R, Anna Siskova (CZE) - Vicky Van De Peer (BEL) 26 64 63, 2R: Celia Cervino Ruiz (ESP) 57 63 61, QF: Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 16 64 63, SF: Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 62 46 62, F:  Alba REY GARCIA (ESP) 6-3 6-1 TITLE!!!!

Profesionáli z EMPIRE Tennis Academy sa opäť kondične pripravovali s Marošom Molnárom na Liptove

Dokopy 11 dní strávili členovia trnavskej EMPIRE Tennis Academy na tradičnom špičkovom kondičnom sústredení, ktoré viedol kondičný tréner Maroš Molnár. Na základe predošlých skúseností zvolil tentoraz pre našich profesionálov trochu iný denný program, aby predchádzal prílišnej únave svojich zverencov. Čiže okrem ranného behu, jogy, posilňovania či poobedňajšieho pobytu v bazéne alebo telocvični si pre nich pripravil aj oddychovejší deň v podobe turistiky.

V Liptovskom Jáne bolo s Molnárom dovedna sedem tenistov. Kondičný kouč ich rozdelil na dve skupiny - v jednej bola Daria Kasatkinová, Kateryna Kozlovová a Ken Oniši, v druhej Anhelina Kalininová, Ons Jabeurová, Anna Blinková a Sofia Kovalecová. „Rozdelil som ich, keďže Dáša a Kaťja sa začali pripravovať na novú tenisovú sezónu už skôr. Pre nich má sústredenie iný význam. Majú sa dostať úplne inde ako napríklad Jabeurová, pre ktorú je to prvá časť predprípravy zameraná na zvýšenie objemu, prípravu celého tela. Pre Dášu a Kaťju je to ukončenie základnej prípravy, u nich sa strieda vysoká a nízka intenzita,“ prezrádza detaily o predsezónnej kondičnej príprave Maroš Molnár. Výhodou u takýchto profesionálov je fakt, že tréner ich nemusí špeciálne motivovať. Oni dobre vedia, že keď chcú byť medzi svetovou špičkou, musia tvrdo makať. Aby boli lepší ako ten druhý.

„Vždy večer sa dozvedia, čo ich čaká na druhý deň, čo je jeho cieľom, aby sa na to mentálne prichystali. Dáša chce byť najlepšia, tak sa bije, aby ju Kaťja nepredbehla. Podobne ako nechce Kaťja, aby ju Dáša prekonala v bežeckých veciach. Motivujú samy seba, lebo každý z profesionálov chce byť v novej sezóne čo najlepší. Sú to síce ako kamarátky, ale v princípe sú to rivalky. Nikto sa neuleje, nikto to neodflákne, lebo vedia, že týmpádom idú proti sebe. Keď jedna urobí tri opakovania v posilke viac, tá druhá to chce urobiť tiež. Sú nabudení, chcú makať. Po tejto stránke je to pre mňa veľmi jednoduché,“ vysvetľuje Molnár, ktorý urobil v kempe zmeny oproti minulému roku.

Aj výlet na Žiarsku chatu

„Po minulé roky sme trénovali princípom dva a pol dňa a potom mali pol dňa voľno. Zistil som však, že potom už boli dosť unavení. Teraz je to tak, že majú ľahký prvý deň, druhý deň je ťažší, tretí deň je najťažší s tým, že sa to ukončuje intenzívnym intervalovým tréningom. Vtedy dostanú fakt riadne zabrať,“ hovorí.

Ale na štvrtý deň prichádza už nulová intenzita. Vypustí sa ranná rozvička, každý sa vyspí, naraňajkuje sa a ide sa na turistiku Žiarsku chatu. „Bolo to 5,2 kilometra, oddýchli si. Tempo bolo voľné. Každý si ho určoval sám. Bola guľovačka, úplná pohodička.“

Ďalší deň už prišla na rad rozcvička o siedmej ráno, potom joga. Následne majú buď posilňovňu alebo sú v telocvični rozdelení do skupín. Poobede idú vonku, behajú v dvoch skupinách. „Jedna skupina sa sústredí na dlhšiu vytrvalosť, druhá ide intenzívnejšie, ale krátke úseky do kopca. Trénujú síce spoločne, ale každý má svoje úlohy, má inak nastavené tepy. V tom je to individuálne. Keď sa to skončí, jedna skupina ide k fyzioterapeutovi, druhá pokračuje napríklad cvičeniami v bazéne. Na ďalší deň sa to vymení. Takto nastavené je to omnoho lepšie,“ konštatuje kondičný kouč, ktorý uviedol dôvody, prečo opäť zavítali na Liptov.

Perfektné podmienky

„Mám rád miestny hotel, je tu všetko pohromade. Je tu slušné ubytovanie, veľká telocvičňa, kde sa dajú robiť super šprinty a cvičenia od výmyslu sveta. Majú posilňovňu a kardio kútik, ktorý je solídne vybavený. Spinningové bicykle, veslovacie stroje – ako stvorené pre tréningové kempy, potom bazén, wellness, sauny, teda i pasívna regenerácia či vonkajšie ihrisko. A celá dolina pre nás. Keď sa zmení počasie, vieme hneď zareagovaťa urobiť náhradný program,“ dodáva Molnár.

A čo hovoria na trénera ďalšie účastníčky kempu Kozlovová či Jabeurová? „Kondičná príprava je dôležitou súčasťou tenisu. Na najvyšší level musíte byť fit, len vtedy môžete ukázať svoj najlepší tenis. Maroš je kvalitný tréner, pomáha mi aj počas sezóny, nielen na tomto kempe. Takisto sme v kontakte, keď som na turnajoch. Je to profesionál a prácu s ním si chválim,“ tvrdí Kozlovová a Jabeurová sa pridáva: „Takýto kemp s dievčatami z akadémie je pod jeho vedením veľmi náročný, ale mám to veľmi rada. Už som tu po tretíkrát. Vieme spolu makať, ale užijeme si i zábavu, zasmejeme sa, čiže vždy sa na toto sústredenie veľmi teším.“

Photos by: 
Milan Hutera, www.empire-tennis-academy.com
Galéria: 

Weather in Trnava

Weather

Get in touch

News

Stay informed on our latest news!