Palmanova, Spain, ITF World Tennis Tour, W15 Palmanova, clay, outdoor: 1R, Anna Siskova (CZE) - Vicky Van De Peer (BEL) 26 64 63, 2R: Celia Cervino Ruiz (ESP) 57 63 61, QF: Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 16 64 63, SF: Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 62 46 62, F:  Alba REY GARCIA (ESP) 6-3 6-1 TITLE!!!!

Palmanova, Spain, ITF World Tennis Tour, W15 Palmanova, clay, outdoor: 1R, Anna Siskova (CZE) - Vicky Van De Peer (BEL) 26 64 63, 2R: Celia Cervino Ruiz (ESP) 57 63 61, QF: Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 16 64 63, SF: Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 62 46 62, F:  Alba REY GARCIA (ESP) 6-3 6-1 TITLE!!!!

Tréner Martin Durdík analyzoval výsledky svojich zvereniek vrátane grandslamovej účastníčky: Lenka Stará je komplexnejšou tenistkou

Martin Durdík spolupracuje v trnavskej akadémii s viacerými hráčkami vrátane junioriek či žien. V roku 2018 sa najvýraznejšie presadila Lenka Stará, ktorá vo svojej poslednej juniorskej sezóne dosiahla najväčšie úspechy. „Začala na kurte viac premýšľať, používa viac herných variant. Vďaka posunu v tomto sa už dostala naspäť do zápasov alebo ich aj otočila vo svoj prospech. Zlepšila si medzihru, zapracovala na defenzíve, väčšej agresivite. Stala sa z nej komplexnejšia tenistka,“ prezrádza o svojej zverenkyni tréner Martin Durdík.

Aké to bolo stráviť celú sezónu s Lenkou Starou a sprevádzať ju aj pri jej účastiach na grandslamových turnajoch?

„Môžem to hodnotiť ako najúspešnejší rok pre Lenku, čo sa týka jej hráčskej kariéry. Je to aj veľké plus pre náš klub, že práve hráčka, ktorá sa tu pripravuje, hrala 3 zo 4 grandslamov. Splnila si ciele, ktoré mala a je to pre ňu i pre mňa ako trénera najlepšia sezóna.“

Čo dali tieto skúsenosti Lenke? Nielen po tenisovej, ale aj mentálnej stránke...

„Myslím si, že sa jej viac otvorili oči. Lenka sa dostala na grandslamy vďaka víťazstvu na jednotkovom juniorskom turnaji v Kazani vo februári. Pomohlo jej aj májové víťazstvo vo štvorhre v marockej Casablance. Dostala sa do prvej päťdesiatky juniorského rebríčka, čo bolo veľmi dôležité pre účasť v  hlavnej súťaži, keďže posledná hráčka, ktorá v nej bola, bola na 52. mieste. Účasť na grandslamoch jej pomohla v tom, že sa pohybovala medzi dospelými hráčmi. Videla, ako sa pripravujú, čo všetko pre ich level musí urobiť. Uvedomila si, že nestačí len prísť na tréning, rozcvičiť sa a trénovať. Posunula sa nielen herne, ale aj z hľadiska koordinácie. Toto všetko bolo pre ňu odrazovým mostíkom ďalej.“

Lenka spomínala, že z ukončenej sezóny ju mrzí najmä fakt, že sa nedostala ďalej vo dvojhre na US Open. Aj vy to tak vidíte?

„Určite áno, aj keď mohla uhrať viac i na Roland Garros či vo Wimbledone. Napríklad v Londýne hrala vyrovnaný zápas s Američankou Cori Gauffovou, víťazkou RG 2018. Vtedy možno ako keby sama neverila tomu, že by mohla nad ňou zvíťaziť. Keď si máme urobiť sumár roka, áno, je to tak, najväčšie šance mala v New Yorku. Nad Leou Maovou už predtým zvíťazila na áčkovom turnaji v Miláne. Tentoraz na US Open však prvý set tesne prehrala (5:7) a to rozhodlo o ďalšom priebehu. V Miláne sa po prvom sete nevedela naspať dostať do zápasu Maová, na US Open Lenka. V Paríži bola v prvom kole, vo Wimbledone v druhom a v New Yorku tiež v druhom, ale mala tam najväčšie šance postúpiť ešte ďalej.“

Pre Lenku bol najväčším zážitkom Wimbledon. Pre vás z trénerskej pozície to bol ktorý grandslam?

„Mne sa páčili všetky grandslamové turnaje, bol som na nich prvýkrát. Z každého som si niečo vnútorne odniesol. Každý je niečím výnimočný a špecifický. Wimbledon je nádherný, čistý, je tam cítiť tradíciu či pravidlá, že sa musí jednoducho o desiatej večer končiť so zápasmi. V New Yorku je to skôr šou, ľudia sa bavia, šalejú, je tam kotol. Hrá sa do jednej či druhej rána. Roland Garros je špecifický taktiež, nádherný turnaj pre fanúšikov antuky.“

V čom urobila vaša zverenkyňa najväčší progres, v čom sa pohla dopredu?

„Posunula sa v komplexnosti. Začala na kurte viac premýšľať, používa viac herných variant. Nie je to o tom, že má iba jednu variantu, a keď tá ide, tak super. A keď nejde, tak bohužiaľ. Vďaka posunu v týchto veciach sa dostala viackrát naspäť do zápasov alebo ich aj otočila vo svoj prospech. Zlepšila si medzihru, zapracovala na defenzíve, väčšej agresivite. Stala sa z nej komplexnejšia hráčka, ktorá už vie viac vecí.“

U niektorých tenistov či tenistiek sa stáva, že na tréningu sú perfektní, ťažko zdolateľní, ale príde súťažný zápas, a nevedia taký výkon zopakovať. Akým typom je v tomto je Lenka? Vie pretaviť svoje plusy a vaše rady do výkonov, alebo sú tam stále rezervy?

„Lenka má 18 rokov, takže, samozrejme, stále ma na čom pracovať a čo zlepšovať. Pre mňa a určite aj pre Lenku bolo pozitívne, že vedela viac pracovať s informáciami. Preniesť skúsenosti do zápasu ako aj otočiť stretnutie. Hru spestrila, na kurte je chytrejšia. Tým, že spestrila hru, dá sa lepšie pracovať aj na zápasovej taktike.“

Kde je vidieť u nej najväčší progres po úderovej stránke?

„Určite zlepšila bekhend, postavenie, už to nie je jej slabý úder. Vie zrýchliť, zahrať krátky kros. Dokáže pridať slajzovaný bekhend, ale aj forhend, mení rytmus. Toto je pomáha aj v defenzíve. Mala v roku obdobia, keď servovala výborne. Napríklad vo Wimbledone jej podanie zachránilo postup z prvého kola. Hrala tam výborne, pomáhala si aj druhým servisom, z ktorého získavala body. Agresívnu hru má založenú na kvalitnom forhende. Zo štatistík môžem dedukovať, že sa dostávala na výborné čísla.“

Neodmysliteľnou súčasťou kvalitného hráča je kondičná príprava. Ako je na tom ona v tejto oblasti?

„Zlepšila sa aj v tomto ukazovateli. Hlavne v obratnosti a šikovnosti. Pracovali na kurte, robili cvičenia, ktoré jej pomohli na kondičných tréningoch. Často sme komunikovali aj s kondičným trénerom Kristiánom Cupákom. I keď mala dlhšie zápasy a napríklad ich prehrala, nemôžem povedať, že by doplácala na fyzickú nepripravenosť alebo by nevládala.“

Skončila sa jej juniorská kariéra. Ktoré ženské turnaje ste pre ňu naplánovali? Už nejaké odohrala, ale až teraz začne túto časť kariéry naplno.

„Najprv sme rozmýšľali, že by sme ešte v sezóne 2018 odohrali turnaje v Egypte alebo Tunisku. No dohodli sme sa radšej, že spravíme dobrú kondičnú prípravu a kvalitne sa pripravíme na budúci rok. Aby mohla naplno začať vo februári na ženských turnajoch. Teraz je našou úlohou dobre nastaviť tréningový proces.“

Bude cestovať na turnaje aj s inými hráčkami z klubu?

„Je to jedna z našich myšlienok. Spojiť sa aj s mladšími tenistkami ako napríklad so Zelníčkovou, aj keď u nej sú prioritou ešte juniorské podujatia. Bolo by dobré si vyskúšať aj ženský tenis tu v okolitých krajinách. Nejaké turnaje by s nami mohla absolvovať aj Laura Maluniaková. Potom rátam aj s Natáliou Schwarcovou, Kristínou Mrázikovou, zatiaľ je to otvorené.“

Aký progres zaznamenali tieto ďalšie tenistky, napríklad Zelníčková?

„Radka Zelníčková trénuje v klube vyše roka, urobila veľký posun. Cieľ, ktorý sme si dali, splnila. V zredukovanej verzii juniorského rebríčka ITF bude okolo 500. miesta. Na prvý rok urobila obrovský skok. Bola vo finále dvojhry na turnaji ITF v San Marine, potom v semifinále v Splite. Aj v Žiline odohrala dobrý turnaj. V úvode sezóny jej veľmi pomohlo to, že na domácom EMPIRE Cupe sa dostala do finále štvorhry a naskočili jej prvé body. Vždy to môže byť lepšie, ale túto sezónu hodnotím veľmi pozitívne. Je ambiciózna, budeme ešte o nej počuť.“

Čo ešte chýba Laure Maluniakovej, ktorá bola k tomu blízko, ale ešte nefiguruje v ženskom rebríčku WTA?

„Predovšetkým zápasová prax. Bol som s našimi tenistkamii vrátane Laury tri týždne na turnajoch v Egypte. Odohrala ťažké zápasy, zdolala dobré hráčky v kvalifikácii. Mala vyrovnané zápasy s babami, ktoré sú okolo 500. miesta v rebríčku WTA. Už v prvom dueli v roku na domácom EMPIRE Women’s Indoor odohrala trojsetovú bitku s prvou nasadenou Anastasiou Zaryckou. Vie s takýmito súperkami hrať. Myslím si, že by jej pomohlo, keby odohrala ďalších 15 turnajov. Má potenciál, má na to byť v rebríčku. Nie je to tak, že by vyhrala jeden, dva zápasy v kvalifikácii a potom by jednoznačne prehrala. V Egypte odohrala vyrovnaný duel s neskoršou víťazkou turnaja. Mala kopu zápasov, v ktorých prehrala tesne. To je tá tenká hranica medzi úspechom a neúspechom.“

Ako vnímate sezónu Vivien Juhászovej?

„Mala hektický rok, odohrala veľa zahraničných líg. Absolvovala výborný stotisícový turnaj EMPIRE Slovak Open tu v Trnave, kde sa dostala z kvalifikácie do 1. kola. Nemohla trénovať úplne naplno, boli tam problémy s lakťom. Chce pokračovať a dostať sa  na 300. miesto vo dvojhre a vyššie.“

S čím by ste boli spokojný o rok, keď budeme rozoberať ďalšiu sezónu? Napríklad čo sa týka Lenky Starej, Radky Zelníčkovej...

„Bol by som spokojný, keby Lenka bola vtedy už v rebríčku WTA okolo 700. miesta, aby sa uchytila medzi ženami. A Radka  v juniorskom renkingu okolo stovky, aby mohla potom pomýšľať v roku 2020 na juniorský Australian Open, aspoň na kvalifikáciu.“

V novej budove EMPIRE Tennis Academy sú k dispozícii ďalšie 4 kurty a ďalšie profesionálne zázemie pre hráčov nášho klubu a akadémie. Čo na tieto priestory hovoríte?

„Je tu čoraz viac hráčov a hráčok, či už najmladších, juniorov alebo starších. Teraz už máme k dispozícii dosť kurtov, máme dokonalý priestor pre každého hráča. Prichádzajú ďalší zahraniční tenisti, je to krásne prostredie s dostatkom priestoru pre všetkých. Všetko je na jednom mieste. Nové a moderné tréningové zázemie, dokonca aj ubytovanie pre tenistov.“

Photos by: 
Ivan Kopčáni, www.empire-tennis-academy.com
Galéria: 

Počasie v Trnave

Predpoveď počasia

Get in touch

Novinky

Prihláste sa na odber a sledujte najnovšie info o tenise!