Palmanova, Spain, ITF World Tennis Tour, W15 Palmanova, clay, outdoor: 1R, Anna Siskova (CZE) - Vicky Van De Peer (BEL) 26 64 63, 2R: Celia Cervino Ruiz (ESP) 57 63 61, QF: Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 16 64 63, SF: Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 62 46 62, F:  Alba REY GARCIA (ESP) 6-3 6-1 TITLE!!!!

Palmanova, Spain, ITF World Tennis Tour, W15 Palmanova, clay, outdoor: 1R, Anna Siskova (CZE) - Vicky Van De Peer (BEL) 26 64 63, 2R: Celia Cervino Ruiz (ESP) 57 63 61, QF: Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 16 64 63, SF: Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 62 46 62, F:  Alba REY GARCIA (ESP) 6-3 6-1 TITLE!!!!

Jaroslav Kormyš prezrádza, ako sa podarilo rozšíriť počet detí v TC EMPIRE a čo je za úspechmi družstiev: Máme unikátny klub a trénerský tím

Kurty v TC EMPIRE Trnava sú už dlhšie obdobie plné nielen tenisových profesionálov, ale vďaka práci so školami a škôlkami sa podarilo rozbehnúť aj tréningy množstva najmladších hráčov. Tréneri dokázali rozšíriť nielen početnosť, ale aj kvalitu týchto vekových kategórií, ktoré budú v budúcnosti základom nielen pre naše družstvá, ale i pre slovenský tenis ako taký. Viac o tomto projekte a novinkách porozprával tréner Jaroslav Kormyš.

S akými očakávaniami ste prišli do TC EMPIRE Trnava, keď ste tu začali trénovať?

„Chcel som sa predovšetkým venovať deťom, ktoré to s tenisom myslia vážne. Tie, ktoré chcú hrávať domáce turnaje, medzinárodné turnaje a ktoré sa vidia vo Federerovi, Djokovičovi či Šarapovovej. Takisto túžim pomôcť deťom dosahovať čo najlepšie výsledky. Na Slovensku ubúdajú kluby, v ktorých sú deti s presvedčením, že chcú hrávať súťažný tenis. Počet detí sa veľmi nemení, ale často prichádzajú do klubov s tým, že im postačuje byť na poloamatérskej úrovni - najmä pre zábavu a zdravie. Práve TC EMPIRE je miestom, kde je percento detí a rodičov, ktorí sú ambiciózni, veľmi vysoké. To ma oslovilo a motivuje ma to ďalej.“

Čo ste v klube riešili ako prvé?

„Početnosť detí. Práve z veľkého počtu detí sa dajú vybrať tie, ktoré naozaj splnia kritériá moderného tenisu. Vytvoria sa skupiny, ktoré budú spolu hrávať, navzájom sa zdolávať, tešiť sa, súťažiť, rásť a napredovať. Niektoré iné kluby sú odkázané na individuálnu prípravu a nie sú schopné zabezpečiť konkurenčné prostredie. Hráči potom majú veľa individuálnych hodín, pri ktorých síce umelo napredujú, ale je to také ťahanie za uši. Sú vychovaní v určitej bubline komfortu. Nestretávajú sa s rovesníkmi, prirodzenou konkurenciou. Hrajú s trénermi, ktorí sú od nich apriori lepší, múdrejší a skúsenejší. Tréner dokáže zabezpečiť ľubovoľné tempo, rýchlosť, ale nedokáže zabezpečiť vyprovokovanie hráča k maximálnemu výkonu na dennom základe. V tenise sa, samozrejme, dá rásť individuálne, ale až v neskoršom veku. Deti do 14 rokov potrebujú konkurenciu, zábavu i pozitívny stres.“

Aj pre spomínanú početnosť ste oslovili na spoluprácu trnavské škôlky?

„Náš úspešný projekt Tenis ma baví sa začal na školách. Oslovil som najprv takmer všetky školy v Trnave, pričom riaditeľky boli veľmi ústretové, poskytli nám možnosť vystúpiť na rodičovských združeniach. Niektoré dovolili zorganizovať aj krúžok na škole počas družiny, na ktorý sa mohli záujemcovia prihlásiť. Záujem bol vysoký, ale naším konečným cieľom bolo zabezpečiť príchod nových a šikovných hráčov do klubu. Deti, ktoré sa stretli prvýkrát s tenisom vo veku 9-10 rokov a predtým nerobili žiadny šport, neboli práve našou cieľovou skupinou. Preto som si bol vedomý toho, že musíme osloviť ešte nižšiu vekovú kategóriu. Vďaka unikátnym komunikačným vlastnostiam trénerky Moniky Kupkovej sa podarilo osloviť viac škôlok a tie si potom medzi sebou posúvali informácie. Počas doobedňajších hodín je pre nich výborné trénovať.“

Koľko škôlok napokon pribudlo?

„Momentálne máme v klube na zimnú sezónu až 11 škôlok. Ešte jedna je z kapacitných dôvodov na čakacej listine. Najmenšia má 33 detí, najväčšia 48. Okrem ich prítomnosti sa podarilo dať dokopy unikátny trénersky tím, pričom tréneri sa zaoberajú touto vekovou kategóriou. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že práve u týchto detí sa robia základy všetkého. Pod vedením Kingy Križan sa podarilo pre danú vekovú skupinu vytvoriť neuveriteľne kvalitný tím v TC EMPIRE, ktorý možno v rámci Slovenska nemá obdoby.“

Deti zo škôlok chodia aj poobede?

„Od začiatku sme k tomu pristupovali tak, že nemá ísť len o tenisovú zábavku alebo krúžok. My aj 5-ročným deťom, ktoré prvýkrát chytia raketu do ruky, poskytujeme tenisový tréning, samozrejme, prispôsobený ich veku. Majú koordinačné cvičenia, cvičia s kruhmi, loptami, ale zameriavame sa aj na techniku. Učia sa disciplíne. Hodinové tréningy majú svoj systém. Robíme aj ukážku pre rodičov. Pôvodne sme si mysleli, že nebudú môcť chodievať. Opak je však pravdou, okrem mamy a otca príde aj dedko s babkou. Spravia si fotku, ako ich dieťa hrá tenis. Ľudí to oslovuje. Výsledkom toho je skutočnosť, že zo 423 detí, ktoré sa zúčastnili projektu minulý rok, až 42 hráčov sa objavilo aj v klube. Nastúpili do prípravky. Musím však podotknúť, že sme nerobili nábor, ale výber. Do klubu prišli šikovné deti z Trnavy a z okolia, ktoré chcú športovať, baví ich to a majú perspektívu do budúcna.“

Ako nastavíte systém na ďalšie roky?

„Nastavili sme ho podobne, ako v minulom roku. Projekt pritom oslovil mnoho rodičov a tí prosili riaditeľov a riaditeľky škôlok, aby nás oslovili aj ďalší, noví. Počet škôlok a detí sa nám zväčšil a my sa tešíme, že tu poskytujeme tie najlepšie možnosti pre deti. Systém sa osvedčil, všetky škôlky z minulého roka prejavili záujem prísť znova a pribúdajú nové.“

Počas najväčšieho ženského turnaja EMPIRE Slovak Open 2018 ste v máji v stredu doobeda iniciovali príchod detí zo škôlok do hľadiska na hlavný kurt. Naplnila sa celá tribúna, najmenší si užili šou Srandy Bandy. Boli ste spokojný s výsledkom?

„Cieľom danej akcie bolo vysvetliť deťom, že tenis je nielen tréning, ale aj súťaženie, zábava. Niečo ozaj komplexné. Práve v Trnave sa hrá najväčší tenisový ženský turnaj na Slovensku, pričom som rád, že sa podarilo využiť aj prítomnosť známych hráčok na podujatí. Navyše Sranda Banda zábavnou formou deťom ukázala, že tenis je niečo, čo môže človeka naplniť. Vďaka podpore vedenia klubu sa táto akcia stala skutočnosťou a najväčšou odmenou bolo počuť úprimný smiech detí, ich radosť a reakcie na tenisové predstavenie. Bola to úspešná akcia vďaka trénerskému tímu aj animátorom. O rok plánujeme repete.“

Ste spokojný aj so systémom bublín, ktorý ste zaviedli pre deti do 14 rokov?

„Najväčšou pointou toho je, aby hráči vyrastali v konkurenčnom prostredí. V klube sa nachádza veľa rôznych hráčov odlišných kvalít, potenciálu a s rozličnými ambíciami. Keď súťažia medzi sebou, tak si konkurujú, zdolávajú sa, či provokujú. Tým pádom dosiahneme, že sa hráči počas tréningových jednotiek nachádzajú v situácii, že keď upustia od toho, čo im rozprávajú tréneri, potom prehrávajú. Žiadny športovec nechce prehrať. Snažíme sa, aby tenisti v rámci svojich možností vydávali zo seba maximum. Na dobrých medzinárodných turnajoch nikto nikoho nešetrí. Treba si to uvedomiť, vedieť a mať preto patričné prostredie na tréningoch. Pri tomto systéme je vidieť, ako dieťa napríklad reaguje, keď nemá svoj deň. Čo je normálne. Zaujímavé je, ako sa s tým vyrovná. Počas individuálneho tréningu tréner nájde cestu k tomu, aby hráč podal výkon na jeho úrovni, tento systém však dovoľuje samotnému hráčovi hľadať a nachádzať svoju hru. Osvedčilo sa nám to do 14 rokov. Neskôr už sú schopní ľahšie pochopiť, že tenis je ich láskou, osudom, zamestnaním, životným štýlom. Vtedy už dokážu podať maximálny výkon aj v prípade tréningu s trénerom.“

Poďme k úspechom mládežníckych družstiev TC EMPIRE Trnava. Podarilo sa vybojovať 3 tituly majstrov Slovenska, ostatné tímy tiež skončili na medailových priečkach.

„Z hľadiska výsledkov môžeme sezónu považovať za úspešnú. TC EMPIRE Trnava potvrdil to, že sme nielen najväčší, ale aj najlepší klub na Slovensku. V každej vekovej kategórii sa stretávalo družstvo Trnavy s nejakým iným súperom. Vždy to bolo o tom, že existovalo naše silné družstvo a konkurent. Boli sme ukazovateľom úspešnosti, čo nesie v sebe, samozrejme, mieru zodpovednosti. Každým rokom je to náročnejšie. Z hľadiska podpory zo STZ sa snažia rodičia a kluby postaviť čo najlepší tím. V niektorých prípadoch to ide až do zvláštnych extrémov, keď sa dajú dokopy družstvá, v ktorých je iba jeden domáci hráč a štyria ďalší kvalitní v rámci hosťovania. Aj my máme tenistov, ktorí za nás hrajú, ale nemávame hosťujúcich tenistov v takých počtoch, že je otázne, či je to vôbec náš tím.“

Vy ste boli ako kapitán v Prešove s mladšími žiakmi. Aká bola atmosféra v tíme a čo hovoríte na 2. miesto?

„Vo finále sme sa stretli s družstvom HSC Piešťany, ktoré tvorili prevažne hosťujúci hráči. Bojovali sme proti nim statočne. Práve súťaž družstiev spočíva v tom, že tréneri musia navodiť dobrú atmosféru. Hrali proti nám členovia Top 10 na Slovensku v danej vekovej kategórii, zápasy boli tesné. Tak ako sme prehrali, mohli sme aj vyhrať. Potešila ma atmosféra v tíme, dokonca prítomnosť rodičov, ktorí si našli čas, hoci sa hralo ďalej v Prešove. Joel Wobmann z nášho družstva dokonca len pre to došiel letecky zo Švajčiarska. Obetoval nielen čas, ale aj školu, lebo vo Švajčiarsku sa chodí do školy už v auguste. Naša jednotka Patrik Hulín zase najviac ostatných povzbudzoval, Marek Naňo zdolal čerstvého majstra Slovenska vo vyrovnanom zápase. Potešil ma aj Paľko Bíly, ktorý bude budúci rok našim kľúčovým hráčom a už teraz bol platným členom. Každý vniesol do súboja niečo svoje a doplnil partiu svojou energiou. David Suchan ukázal povestné britské džentlmenstvo, Artur Dosedla výrazne pomohol družstvu aj vlastným výkonom, ale i neustálym povzbudzovaním. Ďakujem všetkých chalanom. Celkovo to bola dobrá akcia, ktorá má svoje plusy aj mínusy.“

V tomto roku sa prebojovali na celoštátne finále Fed Cupu a Davis Cupu až tri tímy TC EMPIRE do 10 rokov, dve dievčenské a jeden chlapčenský. Čomu za to vďačíme?

„Úspech, že sa dostali do finále až tri tímy, spočíva v tom, že tieto deti sú v rámci skupín konkurentami. Zvykli si zdolávať sa navzájom. Nebolo to pre nich unikátne možno ako pre iné deti z iných menších klubov. Máme šikovných hráčov, ale aj ďalších, ktorí chceli u nás hosťovať. Odsúhlasili sme im to, lebo sme radi, že prejavili záujem. Z oblastného kola do regionálneho postúpil od nás všetky napríklad tri dievčenské tímy A, B, C. Ale ďalej už mohli ísť iba dva. Do celoštátneho kola, ktoré sa konalo v NTC, postúpili teda 3 družstvá. Dve boli dievčenské, jedno chlapčenské. Dievčatá (tím B) po ťažkých zápasoch hlavne v semifinále a finále slávili celkové víťazstvo, čo je úžasné.“

Čo je pre vás teraz výzvou v ďalšom období v klube?

„Je to pre mňa prianie zabezpečiť v klube pri tomto množstve talentovaných a ambicióznych hráčov takú partiu a atmosféru, pri ktorej by čo najlepšie napredovali. Z hľadiska zázemia máme unikátny klub, unikátny trénerský tím. Máme všetky podmienky a možnosti, aby sme vychovali hráčov, na ktorých bude hrdé celé Slovensko.“

Photos by: 
Ivan Kopčáni, www.empire-tennis-academy.com
Galéria: 

Weather in Trnava

Weather

Get in touch

News

Stay informed on our latest news!