Telavi, Georgia, ITF Futures, TELAVI OPEN 2018, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Alexey ZAKHAROV (RUS) 4-2 Ret, 2R: Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 7-6(2) 6-4, QF: Vasile-Alexandru GHILEA (ROU) 6-0 6-4, SF: Oleg PRIHODKO (UKR) 7-6(5) 6-4, F: Shahin KHALEDAN (IRI) ?-?; Olomouc, Czech Republic, ITF Womens Circuit, ITS CUP, 50 000 USD, clay, outdoor: 1R, Anhelina KALININA (UKR) - Agnes BUKTA (HUN) 6-4 6-3, 2R: Katerina STEWART (USA) 7-6(3) 6-7(5) 7-6(3), QF: Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 2-6 6-3 1-6; 1R: Kateryna KOZLOVA (UKR) - Victoria MUNTEAN (FRA) 6-2 6-4, 2R: Anastasia DETIUC (CZE) 6-1 6-2, QF: Fiona FERRO (FRA) 3-6 1-6; Umag, Croatia, ATP 250, Plava Laguna Croatia Open Umag, 561 345 €, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Denys MOLCHANOV (UKR) - Jonathan EYSSERIC/ Hugo NYS (FRA) 7-6(5) 6-4, QF: Roman JEBAVY/Jiri VESELY (CZE) 3-6 5-7; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Roberto QUIROY (ECU) 6-2 7-6(0), Qualifying Final: Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 2-6 7-5 2-6, Main Draw, 1R: Felix AUGER-ALIASSIME (CAN) 4-6 3-6Khemisset, Morocco, ITF Futures, Morocco Futures F1, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ergi KIRKIN (TUR) - Luca CASTELNUOVO (SUI) 6-2 6-2, 2R: Mirko MARTINEZ (SUI) 4-6 1-3; Darmstadt, Germany, ITF Womens Circuit, Tennis International, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vivien JUHASZOVA (SVK) - Pemra OZGEN (TUR) 2-6 4-6; Figueira Da Foz, Portugal, ITF Womens Circuit, Figueira da Foz Ladies Open 2018, $25,000 + H USD, hard, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Fatma AL NABHANI (OMA) 4-6 7-6(5) 5-7; Bucharest, Romania, WTA International, BRD Bucharest Open, 250 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Basak ERAYDIN (TUR) 7-6(3) 6-3, 2QR: Dejana RADANOVIC (SRB) 6-1 6-1, Qualifying Final: Anna BONDAR (HUN) 7-6(2) 6-4, 1R, Main Draw: Petra MARTIC (CRO) 2-6 4-6; Vienna, Austria, ITF Womens Circuit, Ladies Future Vienna, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Laura MALUNIAKOVA (SVK) - Alina MICHALITSCH (AUT) 6-3 6-2, 2QR: Ema VASIC (AUT) 6-4 6-4, Qualifying Final: Aline THOMMEN (SUI) 7-6(4) 6-2, 1R: Katja MILAS (CRO) 6-4 3-6 5-7.

Telavi, Georgia, ITF Futures, TELAVI OPEN 2018, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Artem DUBRIVNYY (RUS) - Alexey ZAKHAROV (RUS) 4-2 Ret, 2R: Nicolas Alberto ARRECHE (ARG) 7-6(2) 6-4, QF: Vasile-Alexandru GHILEA (ROU) 6-0 6-4, SF: Oleg PRIHODKO (UKR) 7-6(5) 6-4, F: Shahin KHALEDAN (IRI) ?-?; Olomouc, Czech Republic, ITF Womens Circuit, ITS CUP, 50 000 USD, clay, outdoor: 1R, Anhelina KALININA (UKR) - Agnes BUKTA (HUN) 6-4 6-3, 2R: Katerina STEWART (USA) 7-6(3) 6-7(5) 7-6(3), QF: Giulia GATTO-MONTICONE (ITA) 2-6 6-3 1-6; 1R: Kateryna KOZLOVA (UKR) - Victoria MUNTEAN (FRA) 6-2 6-4, 2R: Anastasia DETIUC (CZE) 6-1 6-2, QF: Fiona FERRO (FRA) 3-6 1-6; Umag, Croatia, ATP 250, Plava Laguna Croatia Open Umag, 561 345 €, clay, outdoor: Doubles, 1R, Igor ZELENAY (SVK)/Denys MOLCHANOV (UKR) - Jonathan EYSSERIC/ Hugo NYS (FRA) 7-6(5) 6-4, QF: Roman JEBAVY/Jiri VESELY (CZE) 3-6 5-7; 1QR, Andrej MARTIN (SVK) - Roberto QUIROY (ECU) 6-2 7-6(0), Qualifying Final: Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 2-6 7-5 2-6, Main Draw, 1R: Felix AUGER-ALIASSIME (CAN) 4-6 3-6Khemisset, Morocco, ITF Futures, Morocco Futures F1, 15 000 USD, clay, outdoor: 1R, Ergi KIRKIN (TUR) - Luca CASTELNUOVO (SUI) 6-2 6-2, 2R: Mirko MARTINEZ (SUI) 4-6 1-3; Darmstadt, Germany, ITF Womens Circuit, Tennis International, 25 000 USD, clay, outdoor: 1R, Vivien JUHASZOVA (SVK) - Pemra OZGEN (TUR) 2-6 4-6; Figueira Da Foz, Portugal, ITF Womens Circuit, Figueira da Foz Ladies Open 2018, $25,000 + H USD, hard, outdoor: 1R, Tereza MIHALIKOVA (SVK) - Fatma AL NABHANI (OMA) 4-6 7-6(5) 5-7; Bucharest, Romania, WTA International, BRD Bucharest Open, 250 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Rebecca SRAMKOVA (SVK) - Basak ERAYDIN (TUR) 7-6(3) 6-3, 2QR: Dejana RADANOVIC (SRB) 6-1 6-1, Qualifying Final: Anna BONDAR (HUN) 7-6(2) 6-4, 1R, Main Draw: Petra MARTIC (CRO) 2-6 4-6; Vienna, Austria, ITF Womens Circuit, Ladies Future Vienna, 15 000 USD, clay, outdoor: 1QR, Laura MALUNIAKOVA (SVK) - Alina MICHALITSCH (AUT) 6-3 6-2, 2QR: Ema VASIC (AUT) 6-4 6-4, Qualifying Final: Aline THOMMEN (SUI) 7-6(4) 6-2, 1R: Katja MILAS (CRO) 6-4 3-6 5-7.

Rebecca Sramkova wins another title in Antalya

Trnava’s EMPIRE Tennis Academy member Rebecca Sramkova made another final at ITF circuit and afterwards she wins again the title in Turkey's Antalya. 

Rebecca (21), who has played Fed cup for Slovakia already, is on rising form after returning to play from injury. She didn’t lose single set on her way to the semi-final to AHMET ERDUGEN CUP (15 000 USD). 
Romanian Andreea Rosca was tough opponent on that level, but Sramkova proved to wins after three close sets 7-5, 4-6, 6-4. Slovakian player has won another title after beating Sweden Cornelia Lister in the final 6-1, 7-5. "I am so glad to have another trophy. Now I will have two weeks break and then I will start at the ITF tournament in Istanbul with 60 000 USD prize money," said Sramkova for www.empire-tennis-academy-com.

Antalya, Turkey, ITF Womens Circuit, AHMET ERGUDEN CUP, 15 000 USD, clay, outside:
Rebecca Sramkova (SVK)

1R: Magdalena PANTUCKOVA (CZE) 6-0 6-1
2R: Andrea KA (FRA) 6-0 6-2
QF: Fanny OSTLUND (SWE) 6-4 6-1
SF: Andreea ROSCA (ROU) 7-5 4-6 6-4
F: Cornelia LISTER (SWE) 6-1 7-5 SECOND ITF TITLE THIS YEAR!

Photos by: 
www.empire-tennis-academy.com
Galéria: 

Weather in Trnava

Weather

Get in touch

News

Stay informed on our latest news!